Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч го повика Узбекистан да ослободи осуден новинар


Организацијата за заштита на човекови права Хјуман рајтс воч го повика Узбекистан да го ослободи новинарот осуден на 12 години затвор. Подржувачите на новинарот велат дека обвинението е политички мотивирано. Претседателот на Хјуман рајтс воч за Европа и централна Азија рече дека судењето за уцена и лажните обвиненија биле „пародија на правдата“.
Организацијата за човекови права наведува дека новинарот бил мета на властите поради неговите обиди да открие корупција кај локалните функционери во регионот Самарканд во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG