Достапни линкови

logo-print

Узбекистан против руска воена база во Киргистан


Узбекистан ги критикуваше плановите за отворање нова руска воена база во соседен Киргистан. Во соопштението на Министерството за надворешни работи во Ташкент се оценува дека таквиот потег може да ги поттикне радикалните екстремисти и да го дестабилизира регионот. Русија веќе има една воена база во Киргистан, каде што своја база имаат и Соединетите Држави, за подршка на мисијата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG