Достапни линкови

logo-print

Шведското претседателство на ЕУ го критикува иселувањето на Палестинците


Шведското претседателство на Европската унија го критикува неодамнешното иселување на палестински семејства од Источен Ерусалим. Претседатеството вели дека иселувањето од Источен Ерусалим, „кое очигледно го прават израелските власти“ е неприфатливо.
Тие велат дека новите иселувања „го потврдуваат загрижувачкиот тренд кој се спротивставува на создавањето атмосфера што ќе придонесе за наоѓање прифатливо решение на конфликтот меѓу Израелците и Палестинците.“
Израелската полиција „вчера“ исели околу 50 Палестинци од Источен Ерусалим.
XS
SM
MD
LG