Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара побрзо формирање на влада во Молдавија


Европската Унија испрати апел до Молдавија да формира влада со цел да избегне евентуални немири. Владеачката комунистичка партија изгуби на повторените избори кои во земјата се одржаа во средата. Комесарот за надворешпни работи на Унијата Бенита Фереро Валднер ги повика сите политички партии во Молдавија „да се вклучат во отворен и конструктивен дијалог“. Со повеќе од 98 проценти пребројани гласови комунистите добија 48 места во парламентот, додека нивните противници освоија 53 места.
XS
SM
MD
LG