Достапни линкови

logo-print

Кина ќе го потпише новиот договор за климата


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун изјави дека кинеските лидери го увериле оти ќе го потпишат новиот договор за климатските промени што треба да биде усвоен во декември годинава во Копенхаген. Според Бан ки Мун, Кина сакала да игра поактивна улога во преговорите за постигнување на договорот со кој, во 2012 година, ќе биде заменет Протоколот од Кјото.
XS
SM
MD
LG