Достапни линкови

logo-print

Повеќе од 40 опозиционери уапсени во Киргистан


Полицијата во Киргистан уапсила 43 лица кои учествувале на денешните протести против резултатите од минатонеделните претседателски избори. Претставници на опозициските партии во земјата тврдат дека бројот на уапсени е многу поголем. Според официјалните резултати, Курманбек Бакиев доби втор претседателски мандат минатата недела, освојувајки 76 проценти од гласовите. Опозициските партии се жалат на изборни нерегуларности.
XS
SM
MD
LG