Достапни линкови

logo-print

Дваесетмина иранци на суд


Дваесетмина иранци во сабота ќе се појават на суд, соочени со обвинениа за „бунтување“ по претседателските изботи кои во земјата се одржаа минатиот месец. Државната новинска агенција ИРНА јави дека дваесетмината се обвинети за иницирање протести поврзани со терористички групи, употреба на оружје и бомби како и испраќање на видео материјали на „медиумите на непријателот“. Агенцијата пишува дека оние кои „ги нарачале“ протестите ќе се појават на суд покасно.
XS
SM
MD
LG