Достапни линкови

logo-print

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Колумбија


Претседателот на Венецуела Уго Чавез ги замрзна сите дипломатски односи со соседна Колумбија поради тоа што официјална Богота објави дека оружјето што го пронашла кај домашните бунтовници, потекнува од Венецуела. Чавез го обвини претседателот на Колумбија Алваро Урибе дека се однесува неодговорно. Инаку, пронајденото оружје е од шведско производство, а Шведска потврди дека оригинален купувач била армијата на Венецуела.
XS
SM
MD
LG