Достапни линкови

logo-print

Потврдени два случаи на свински грип во Македонија


Последните лабораториски анализи направени во Институтот за јавно здравје покажаа присуство на новиот грип од типот А/Х1Н1 кај двe веќе хоспитализирани лица, а негативни се резултатите за шест други пациенти, претходно згрижени на скопската Инфективна клиника, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа на Клиниката се примени четири нови случаи со симптоми сомнителни за свински грип.
XS
SM
MD
LG