Достапни линкови

logo-print

Иран забрани одржување на комеморација


Иранските власти им забранија на приврзаниците на опозицијата да одржат комеморативна церемонија во чест на загинатите во минатомесечните протести кои настанаа по претседателските избори во земјата. Иранското Министерство за внатрешни работи соопшти дека „не е издадена дозвола“ за марш или било каков јавен собир на поединци и членови на политички групи. Претставниците на иранската опозиција минатата недела побараа дозвола за одржување на комеморација за загинатите во протестите, тврдејки дека за време на собирот нема да има говори и обраќања.
XS
SM
MD
LG