Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Бугарија да се справи со корупцијата


Новиот бугарски премиер Бојко Борисов вети подобрување на односите со Европската Унија, но од Брисел доби порака дека од него и од неговата Влада Унијата бара конкретни мерки за совладување на корупцијата во земјата, пишува лондонски „Фајненшл Тајмс“.Премиерот Борисов призна дека Бугарија не може да функционира без финансиската помош од Европската Унија. Во својот говор при инаугурацијата тој вети дека „рештелно ќе се бори“ против корупцијата и организираниот криминал.
XS
SM
MD
LG