Достапни линкови

logo-print

Иранските власти апсат адвокати


Иранските власти апсат адвокати кои на суд ги застапувале инволвираните во протестите кои во земјата настанаа по минатомесечните претседателски избори, обвини меѓународната организација „Хјуман Рајтс Воч“. Според информации на организацијата, неколку адвокати биле уапсени а на други им се забранувало да даваат изјави за медиуми, посебно на дописништва. Според официјални проценки, близу 2000 луѓе биле уапсени за време на протестите во Иран.
XS
SM
MD
LG