Достапни линкови

logo-print

Шефовите на дипломатиите на ЕУ за кандидатурата на ИсландМинистрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Брисел ќе ја разгледуваат кандидатурата на Исланд за прием во Унијата. Шведскиот шеф на дипломатијата Карл Билд денеска изјави дека предностите на Исланд се што таа земја е веќе дел од економската унија и шенген зоната. Министрите ќе ја разгледаат и ситуацијата во Грузија, како и кризата со нуклеарната програма на Иран и на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG