Достапни линкови

logo-print

Утре официјални резултати од изборите во Албанија


Албанската централната изборна комисија утре ќе ги соопшти официјалните резултати од парламентарните избори кои се одржаа на 28 јуни, потврди претседателот на Комисијата Арбен Ристани. Според Уставот на Република Албанија, по соопштувањето на официјалните резултати од изборите може да почнат активностите за формирање влада, право кое и следува на партијата која освоила најмногу гласови.
XS
SM
MD
LG