Достапни линкови

logo-print

ЕУ изрази разочараност од изборите во Киргистан


Шведското претседателство со Европската Унија денеска изрази загриженост од нерегуларностите на претседателските избори во Киргистан. Посматрачите на ОБСЕ денеска соопштија дека изборите не биле демократски, имало полнење на кутиите и многу други неправилности. Инаку, според првичните резултати од претседателските избори во Киргистан, победник е досегашниот претседател Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG