Достапни линкови

logo-print

Рен ја поздрави апликацијата на Исланд


Еврокомесарот Оли Рен денеска во Скопје ја поздрави апликацијата за членство во ЕУ на Исланд. „Го поздравувам овој чекор кон понатамошно проширување на Европа, Сега Советот најдоцна до понеделник треба да ја разгледа апликацијата“ рече Рен. Одлуката на исландските власти следи по колапсот на економијата на земјата. Се очекува преговорите за членство да почнат во 2010 година.
XS
SM
MD
LG