Достапни линкови

logo-print

Исланд аплицираше за членство во ЕУ


Исланд аплицираше за членство во Европската Унија. Министерот за надворешни работи на земјата Осур Скарпединсонја предаде исландската апликација за членство во Унијата на церемонија во Стокхолм. Апликацијата на земјата следи по колапсот на исландската економија. Се очекува преговорите за членство да почнат во 2010 година.
XS
SM
MD
LG