Достапни линкови

logo-print

Обвинувања за изборни нерегуларности во Киргистан


Кандидатот на опозицијата Алмазбек Атамбаев се повлече од трката за претседателски мандат на изборите во Киргистан. Опозицискиот кандидат изјави дека се повлекува од трката поради изборни нерегуларности, додавајки дека изборите треба да се прогласат за неважечки. Атамбаев, кој е поранешен премиер на земјата, беше главниот противкандидат на актуелниот Претседател Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG