Достапни линкови

logo-print

Обама повика на итни реформи во американското здравство


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговиот план за реформи во здравството треба да се спроведе што е можно поскоро. На прес конференција во Вашингтон, Обама изјави дека со планот ќе бидат заштедени големи суми пари. Доколку не ги ставиме под контрола тие трошоци, нема да можеме да го контролираме дефицитот, а 14 илјади американци дневно ќе остануваат без здравствено осигурување. Околу 47 милиони американци моментално не се здравствено осигурани. Меѓутоа планот на Обама предизвикува дилеми, дури и кај некои членови од неговата Демократска Партија
XS
SM
MD
LG