Достапни линкови

logo-print

САД го подржуваат изборот на Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска ја завршува посетата на Украина од каде ке отпатува за Грузија. Бајден на украинскиот претседател Виктор Јушченко му рече дека Соединетите Држави го подржуваат правото на Украина да избере на кој сојуз ке му се приклучи. Тој исто така рече дека Соединетите Држави не признаваат сфери на влијание. Рускиот пратеник во НАТО Дмитриј Рогозин рече дека посетите на Бајден на Украина и Грузија се психотерапија и дека ниту една од двете земји нема шасни за брз влез во НАТО.
XS
SM
MD
LG