Достапни линкови

logo-print

Бајден ја потврди американската подршка за Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон ги подржиува напорите на Украина да стане дел од НАТО. Бајден одржа заедничка прес конференција со Претседателот на Украина Виктор Јушченко кој ја потврди посветеноста на неговата земја за влез во Северноатланската Алијанса. „Како што се наведува во Украинскиот закон за безбедност, евроатланските инструменти се најдобар начин за обезбедување на национална безбедност“ рече Јушченко. Украинските власти бараат потврда дека напорите на Вашингтон за подобрување на односите со Москва нема негативно да влијае на украинското интегрирање во Алијансата. Бајден потврди дека разговорите на САД со Русија нема да наштетат на американските односи со Украина.
XS
SM
MD
LG