Достапни линкови

logo-print

Европската унија ја замрзнува помошта за Хондурас


Европската унија соопшти дека ја замрзнува помошта од 65,5 милиони евра за буџетот на Хондурас, по неуспешните преговори за решевање на кризата во таа земја. Преговорите, водени со посредство на костариканскиот претседател Оскар Ариас, завршија неуспешно, откако вчера, привремената влада во Хондурас одби да го прифати враќањето на власт на соборениот претседател Мануел Зелаја. Државниот удар во Хондурас ја изолираше земјата, а САД и меѓународните финансиски институции ја суспендираа помошта. Зелаја е избран во 2005 и има 4-годишен мандат кој според уставот на земјата не може да биде продолжен.

XS
SM
MD
LG