Достапни линкови

logo-print

Чарлс Тејлор негира учество во бунтот во Сиера Леоне


Поранешниот либериски претседател Чарлс Тејлор пред Меѓународниот суд во Хаг негираше дека имал каква било улога во формирањето на бунтовничките сили во Сиера Леоне, кои ја окупираа таа африканска земја во 1991 година.
„Никогаш не сум бил вмешан во тоа. Тоа е лага.“, рече Тејлор на судењето. Тој е обвинет за злосторства против човештвото, за воени злосторства и за кршење на хуманитарното право. Тејлор е првиот африкански лидер обвинет пред некој меѓународен суд за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG