Достапни линкови

logo-print

Схефер жали зашто некои членки на НАТО не сакаат во Авганистан


Генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Схефер рече дека жали што не успеал да привлече повеќе замји членки на Алијансата да учествуваат во мисијата во Авганистан. Тој рече дека би сакал сите членки на НАТО еднакво да допринесуваат во операциите на Алијансата. Претставниците на САД често ги изразуваат своите фрустрации, зашто дел од членките на НАТО не сакаат да учествуваат во борбени мисии.
XS
SM
MD
LG