Достапни линкови

logo-print

Хашкиот Трибунал осуди двајца босански срби


Хашкиот Трибунал им изрече казна затвор на двајца босански срби обвинети за убиства на муслимани во војната во Босна од 1992 до 1995 година. Како што соопшти Трибуналот братучедите Милан и Средоје Лукиќ се обвинети за учество во „една од најголемите кампањи за етничко чистење“. Еден од двајцата обвинети е осуден на доживотен затвор додека другиот ќе одлежи 30 години.
XS
SM
MD
LG