Достапни линкови

logo-print

Македонија ги достави доказите за тужбата против Грција


Македонија денеска ги достави доказите за тужбата против Грција до Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Писмените аргументи во Хаг ги предаде козастапникот на македонската тужба Никола Димитров. Македонија поднесе тужба против Грција во Судот во Хаг во ноември минатата година, со образложение дека Атина, со блокадата на македонското членство во НАТО, ја нарушила билатералната привремена спогодба од 1995 година.
XS
SM
MD
LG