Достапни линкови

logo-print

Хилари Клинтон во Индија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон се надева дека ќе потпише договор со индиските власти денеска со што ќе се отвори можноста САД да продава софистицирани оружја на индиските вооружени сили. Договорот попознат како „краен мониторинг“ им дозволува на Соединетите Американски Држави да проверуваат како Индија го користи откупеното оружје, со цел да се спречи воена шпијунажа. Пред официјалните средби со индијскиот Премиер Манмохан Синг, Клинтон одржа говор пред студенти на универзитетот во Делхи. Во говорот американскиот Државен секретар посочи дека САД се подготвени да ја подржат глобалната војна против тероризмот и екстремизмот. „Се` што може да се направи за подршка на борбата против тероризмот и екстремизмот било каде е дел од мојата мисија и дел од мисијата на мојата земја“ рече Клинтон. По официјаната средба со Премиерот на Индија, Клинтон ќе се сретне и со Сониа Гандхи, претседател на владеачката Конгрес партија и со лидерот на опозициската партија Баратија Јаната.
XS
SM
MD
LG