Достапни линкови

logo-print

Протест на Ујгури во Казакстан


Илјадници етнички Ујгури денеска одржаа протест во градот Алманти во Казакстан. Повеќе од 5.000 ујгури протестираа против етничките насилства во кинеската провинција Синџјанг. Насобраните со едноминутно молчење им оддадоа почит на убиените во неодамнешните немири во кинеската провинција.
XS
SM
MD
LG