Достапни линкови

logo-print

Забрането пушење во угостителските објекти во Турција


Во Турција денеска започнува втората фаза од Законот за забрана на пушењето, со која се забранува палење цигари во сите угостителските објекти во земјата. Во првата фаза, којa стати на сила лани, пушењето беше забрането на работните места и во трговските центри. Во Турција има 22 милиона пушачи, односно пуши половина од машката популација во земјата. Некои сметаат дека забраната за пушење претставува атак на турската култура и традиција.
XS
SM
MD
LG