Достапни линкови

logo-print

Унгарците го исвиркаа романскиот Претседател


Романскиот претседател Трајан Басеску беше исвиркан денеска за време на обраќањато на Летниот универзитет на Унгарците во местото Баиле Тушнад, поради изјавта дека Романија е „национална, единствена и суверена земја“. Првото негодување кај пристните студенти на обраќањето Басеску го предизвика со изјавата дека „автономијата треба да еднаква и во Тургу Секујеск во Трансилванија, како и во целата земја“, алудирајќи на барањата на некои од лидерите на унгарското малцинство во Романија за автономија на деловите од Трансилванија во кои Унгарците се мнозинство.
XS
SM
MD
LG