Достапни линкови

logo-print

Исланд поднел апликација за членство во ЕУ


Исланд денеска поднел апликација за членство во Европската Унија, соопшти претставник на министерството за надворешни работи на Исланд. Исландскиот амбасадор во Шведска се состанал со државниот секретар во Стокхолм и како на претставник на земјата претседавач со Европската Унија, му ја предал апликацијата за членство. За овој потег на Исланд веднаш била информирана Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG