Достапни линкови

logo-print

Протест на грчките земјоделци


Илјадници производители на праски од Грција денеска со трактори и друга механизација ги блокираа сите магистрални патишта што водат кон Солун, соопшти грчката полиција. Како што јавија грчките медиуми, многу возачи биле принудени да ги користат заобиконите локални патишта за да стигнат до своите одредишта. Производителите на праски бараат финансиска помош од државата, поради намалените откупни цени и помалиот откуп на овојше од страна на конзервната индустрија. Грчката Влада досега не реагираше на барањата на земјоделците
XS
SM
MD
LG