Достапни линкови

logo-print

Нова база за руската флота


Руските власти соопштија дека изградбата на новата база за руската флота во Црното Море ќе заврши до 2016 година. Базата во Новоросик се гради како замена на пристаништето Кримеан Севастопол кое руската флота го користи веќе два века. Со распадот на Советскиот Сојуз Кримеан Севастопол стана дел од Украина а украинските власти неодамна и наредија на руската флота да го напушти пристаништето.
XS
SM
MD
LG