Достапни линкови

logo-print

Солана изрази надеж дека Македонија ќе добие добри вести од Брисел


Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана изрази надеж дека Македонија ќе се најде на белата шенген листа. „Се надевам дека ќе добиете добри вести во следниве неколку дена. Визната либерализација е многу важно прашање за народсот, посебно за младите луѓе“ рече Солана на прес конференција по средбата со Премиерот Никола Груевски. Говорејки за напредокот во преговорите за името со соседна Грција, високиот претставник на ЕУ рече дека генерално е задоволен од насоката во која се движи земјата, додавајки дека се уште нема конкретен датум за старт на преговори за членство на Македонија во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG