Достапни линкови

logo-print

Русија успешно лансираше стратешка ракета од подморница


Русија успешно лансираше стратешка ракета од подморница, изјави, вчера, рускиот претседател Дмитриј Медведев, во Сочи.
Рускиот претседател не прецизираше од кој тип е истреланата ракета. Од септември 2005 година, Русија ја тестира ракетата со дострел од 8.000 километри Булава, но до сега, резултатите од тие тестирања се оценувани како половични.
XS
SM
MD
LG