Достапни линкови

logo-print

САД сака да ги обнови односите со Узбекистан


Американски дипломат им соопштил на властите во Узбекистан дека Вашингтон сака да ги обнови односите со централноазиската држава. Заменик државниот секретар Вилјам Бернс во Ташкнет во изјава за узбекистанските медиуми рекол дека САД сака да ги обнови односите со Узбекистан, кои сње влошија во 2005 година поради тоа што властите убиле стотина лица кои протестирале во градот Андијон.
XS
SM
MD
LG