Достапни линкови

logo-print

Казахстан ја заострува контролата на Интернетот


Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарабаев го потпиша законот за поголема контрола на Интернетот. Активисти за човекови права наведуваат дека сега на судот му се дава можност да нареди блокада на некои страници, вклучувајки и странски, како и контрола на блоговите. ОБСЕ оцени дека ваквите мерки се чекор назад во процесот на демократизација на Казахстан.
XS
SM
MD
LG