Достапни линкови

logo-print

Турција се откажа од побарувачката на гас од Набуко


Турскиот министер за енергетика Танер Јидлиц изјави дека Турција се откажа од побарувачката на 15 насто од гасот кој ќе се пренесува преку гасоводот Набуко, кој треба да ја снабдува Европа со гас преку Каспиското Море. Барањето на Турција да добива 15 отсто од гасот кој ќе се пренесува преку гасоводот беше една од главните пречки за изградба на системот. Во интервју за новинската агенција Ројтерс, министерот Јидлиц не прецизираше колку гас неговата земја ќе добива од Набуко. Транзитните спогодби за гасооводот Набуко, проект поддржан од ЕУ и САД, се очекува да се потпишат во понеделник во Анкара, а потписите ќе ги стават претставници на Турција, Бугарија, Романија, Унгарија и Австрија.
XS
SM
MD
LG