Достапни линкови

logo-print

Комеморативна церемонија за жртвите од Сребреница


Денеска во меморијалниот парк Поточани се одржува комеморативна церемонија за жртвите од масакарот во Сребреница. Во 1995 година Српските сили убија 8.000 деца и мажи од муслиманска вероисповест, најмасовното убиство во Европа по Втората светска војна. Денеска во сребреница ќе се одржат пшогреби на 534 идентификувани жртви. Кон крајот на неделава владите на Хрватска и Црна Гора го прогласија 11 Јули за ден на сеќавање на убиените во Сребреница.
XS
SM
MD
LG