Достапни линкови

logo-print

Иран се подготвува за преговори со светските сили


Министерот за надворешни работи на Иран изјави дека владата подготвува „нов пакет за политички и меѓународни прашања“ кој ќе им биде презентирасн на светските сили како основа за преговори. Министерот Маноучехр Мотаки додаде дека Иран не добил „порака од самитот Г8“ кој заврши во петокот во Италија. Лидерите на осумте индустриски најразвиени земји од Италија им поставиа краен рок на иранските власти до септември да започнат со преговори за контроверзната иранска нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG