Достапни линкови

logo-print

Утре ден на сеќавање на жртвите од Сребреница


Утре се навршуваат 14 години од влегувањето на српските сили во Сребреница во која потоа се случи масакр врз муслиманското население. За геноцидот во Сребреница се обвинети Радован Караџиќ, кој веќе е изведен пред судот во Хаг, како и Ратко Младиќ, кој пак сеуште е во бегство. Во земјите на Европската Унија 11-ти јули е прогласен за ден на сеќавање на жртвите од Сребреница, а препораката на Европскиот парламент така да биде и во земјите од Западен Балкан, досега ја спроведе само Црна Гора.
XS
SM
MD
LG