Достапни линкови

logo-print

Комеморативен собир за жртвите од Сребреница


Стотици луѓе денеска се собраа во Сараево за да им оддадат почит на 500 жртви од масакарот во Сребреница. Меѓу насобраните беа роднини на убиените како и лица кои го преживеаа најцрниот настан во Европа по Втората светска војна. На 11 Јули 1995 повеќе од 8.000 мажи и деца од муслиманско потекло беа убиени во Сребреница. Меѓународниот суд на правдата го окарактеризира овој настан како геноцид.
XS
SM
MD
LG