Достапни линкови

logo-print

Подршка за втор мандат на Жозе Мануел Баросо како претседател на ЕК


Земјите членки на Европската Унија денеска го подржаа Жозе Мануел Баросо да добие втор мандат како претседател на Европската Комисија. Шведскиот Премиер Фредрик Реинфелд изјави дека земјите членки на ЕУ „едногласно“ одлучиле да го номинираат Баросо. Одлуката е донесена по 48 часовен молк за време на кој ниту еден претставник не го оспорил предлогот Баросо да добие втор мандат.
XS
SM
MD
LG