Достапни линкови

logo-print

Средба на македонскиот државен врв по посетата на Нимиц


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за вечерва свика средба на државниот врв во врска со дводневните разговори за името со посредникот на Обединетите Нации Метју Нимиц. Учесниците на средбата се очекува да разменат мислења за измените на последниот предлог за името од октомври минатата година. На средбата, како што соопштија од Кабинетот на шефот на државата, ќе присуствуваат Премиерот Никола Груевски, Вицепремиерот Абдулаќим Адеми, Mинистерот за надворешни работи Антонио Милошоски и Специјалниот пратеник во разговорите за името Зоран Јолевски.
XS
SM
MD
LG