Достапни линкови

logo-print

Хашкиот трибунал го одби барањето на Радован Караџиќ за прекинување на постапката


Хашкиот трибунал соопшти дека судењето против поранешниот лидер на босанските срби Радован Караџиќ ќе продолжи и покрај тврдењата дека за него е обезбеден имунитет. Караџиќ на 25 мај упати поднесок до Трибуналот во кој бара обвинението против него да се отфрли, наведувајќи дека американскиот дипломат Ричард Холбрук во 1996 година му ветил имунитет од кривилно гонење доколку се повлече од јавниот живот. САД и Холбрук ги демантираа ваквите тврдења.
XS
SM
MD
LG