Достапни линкови

logo-print

Почна самитот на Г8


Лидерите на групата на осумте индустриски најразвиени земји во светот го почнаа првиот состанок во Итралија денеска. Американскиот претседател Барак Обама им се придружи на лидерите на деловниот ручек пред состанокот. На тридневниот самит кој се одржува во градот Лаквила ќе се дискутира за глобалната економска криза. Во четврток на самитот ќе се приклучати и Бразил и Кина кои заедно со Русија ќе побараат присвојување на девиза за резервите на земјите која ќе го замени американскиот долар.
XS
SM
MD
LG