Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за состојбите во Кина


Високиот претставник за човекови права на обединетите нации Руперт Колвил изрази загриженост за бројот на жртви во протестите во Синџијанг во Кина. Колвил изјави дека високиот комесар на Обединетите нации е информиран за состојбата. Претставници на светската организација побараа спроведување истрага за саботните протести во земјата во кои загинаа 156 лица а 800 лица беа повредени.
XS
SM
MD
LG