Достапни линкови

logo-print

Два нови случаи со симптоми на свински грип во Македонија


На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатото деноноќие се примени два нови случаи со симптоми на грип од типот А (Х1Н1). Како што соопшти Министерството за здравство, првиот пациент е од Босна и Херцеговина. Toj вчера пристигнал во Скопје. Другиот пациент од Германија допатувал во Македонија пред два дена. Двајцата се примени на Клиниката со симптоми на грип и со зголемена телесна температура.
XS
SM
MD
LG