Достапни линкови

logo-print

Руски критики за резолуција на ОБСЕ


Руските власти денеска оспорија резолуција на Европската Унија која го споредува Сталин со Хитлер, додавајки дека двајцата лидери дале еднаков придонес за почеток на Втората светска војна. Минатата недела Организацијата за безбедност и соработка во Европа побара 23 август да се прогласи за ден на сеќавање на жртвите на сталинизмот и нацизмот. Руските власти соопштија дека резолуцијата на европската организација е „директна навреда на сеќавањата на милиони загинати советски војници“.
XS
SM
MD
LG