Достапни линкови

logo-print

Апел за ослободување на иранските анти владини демонстранти


Лидерите на иранската опозиција ги повикаа властите да ги ослободат лицата кои беа затворени за време на протестите по претседателските избори. Повикот го упатија претседателските кандидати Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби, како и поранешниот ирански претседател Мохамед Катами. Иранските власти уапсија стотици активисти реформисти и новинари по ре изборот на Махмуд Ахмадинеџат на изборите оспорени од опозицијата.
XS
SM
MD
LG